Ev yoğurdu nasıl yapılır ?

Yoğurt yapmanın bazı basit kuralları var bunları sağlarsanız siz de yapabilirsiniz. Bir kete bilinmelidir ki parmağınızın yanmayacağı kadar sıcaklığa ısıtılmış süte yoğurt karıştırıp sarıp sarmalayıp 5-6 saat beklemekle yapılacak yoğurdun beklenilen olağanüstü sonucu vermesi sadece tesadüftür. Bu şekilde yapacağınız yoğurdu ya tam olmadan ya da sulandıktan sonra açacağınıza emin olmalısınız.

Peki ne yapmalı.

Yoğurt bakterilerinin en hızlı üreyebildiği ortam 38-42 derece arasındaki ortam sıcaklığıdır. Sıcaklığın ne kadar önemli olduğuna bir örnek vermek istersek vücudumuzun grip olduğumuzda, bakteri ve mikroplara karşı daha iyi korunabilmek için uyguladığı korunma mekanizmalarından birinin de ateşimizi yükseltmek olduğunu hatırlayınız.
Vücut ısımızın bir iki derece yükseltilmesi ile bakteriler ve mikropların üreme hızı etkili bir şekilde engellenmiş olur. Hatta doktorlar ateşi düşürmeye yanaşmazlar sebebi vücüdumuzun bu korunma mekanizmasından yararlanmak ve onu devre dışı bırakmamaktır.
Bunun tersi de geçerlidir. Ne zaman anjin olduğunuzu hatırlayın genellikle anjin olmadan önce bir bardak soğuk su veya dondurma yediğinizi hatılayacaksınız. Evet gerçekten bir kaç yudum soğuk su veya bir külah dondurmanın soğuttuğu ortamda mikroplar aşırı hızla çoğalarak bir iki dakika içinde bizi hasta edecek şekilde ürerler.

Şimdi bakterilerin üremesinde ortam ısısı bu kadar önemli iken kalkıp da nenemizden kalan parmağın yanmayacak kadar sıcaklıktaki süte maya kat onu sar falan metodlarının ne kadar geçersiz olduğunu kavramış olmalıyız.

Üç tane yoğurt makinası alıp denedim. Genelde yoğurt makinalarında yoğurt üretilecek ortamın 38-42 derece arasında olmasınaı sağlayacak termostatla çalışan ısıtma mekanizmasının olması beklenir. Ancak test ettiğim makinalardan ikisi sadece çok düşük ısı üretecek şekilde ayarlanmış rezistanslardan yapılmıştı ve 5-6 saat sonra ortam ısısı da 46 dereceye kadar çıkıyordu bu makinalarda yaptığım yoğurtlar 6 saati geçen sürelerde bekletilirse sulanıyor daha uzun sürelerde ise ekşimeye başlıyordu bu makinaları attım.

Gerçekten termostatlı olan makinada ise inanın kabı tersine çevirdiğimde ve kavanozun dibine vurduğum halde yoğurt dökülmüyor ve taş gibi oluyor. Bu makinanın üretim ortamı ısısı 42 derecenin üzerine çıkmıyor.

Şimdi iyi yoğurt yapmanın ısının dışındaki diğer basit püf noktalarını gözden geçirelim.

1- İçine koyduğunuz mayanın miktarı önemli değildir. Bir çay kaşığı yoğurtla da denerseniz aynı sonucu alırsınız. Çünkü bakteri sayısı geometik dizi ile ürer ve artar. Üretim zamanını çok az etkiler.

2- En iyi maya karınca yuvalarının yanında karıncalar tarafından yığılmış topraktan olur . Bu topraktan maya kullanırsanızsanız mayalanma süresi 24 saatin üzerinde olur fakat sabredip beklerseniz dünyanın en kaliteli ve lezzetli yoğurdunu üretmiş olursunuz.

3- Yoğurdun sert olmasını istiyorsanız sütteki kuru madde miktarını arttırmalısınız. Bunu iki yöntemle başarabilirsiniz.
a-Sütü uzun süre kaynatıp suyunu uçurarak.
b-İçine kuru madde ( süttozu) katarak.

Yoğurt belirtilen ısı derecesinin üzerinde 4 saatten fazla bekletilirse sulanır ve ekşimeye başlar.

Yoğurdunuzun olduğuna karar verdikten sonra buz dolabına almalı ve en az 4 saat burada dinlendirdikten sonra kullanmalısınız.

Annem de yoğurt yapardı fakat benim makinada yaptığım yoğurtların tadına baktıktan sonra bir daha ne yoğurt yaptı ne de yoğurdun nasıl yapılacağını anlattı.

Belittiğim hususların dışındaki yoğurtla ilgili her şey yanlış ve asılsızdır.

Mutlaka yoğurt makinası almalısınız fakat termostatlı olanını bulmalısınız.

Makinanız termostatlı değilse içine digital termometre koyarak gözlemleyebilir ısı yükseliyorsa tabanını köpük veya mantarla izole ederek veya süreyi fazla ısınmasına meydan vermeyecek şekilde kullanmaya çalışarak optimal bir sonuç almaya çalışabilirsiniz ancak kesinlikle bilmelisiniz ki üretme ortamı ısısnı 38-42 derece arasında tutan bir makina alacağınız sonucu inanın 100 denemede 10 defa falan yakalayabilirsiniz.

Mayalama esnasında dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de eğer makinaız varsa ve 7-8 kavanoz içinde yoğurt yapıyorsanız sütü kavanozlara dükmeden önce mayalamalısınız, aksi takdirde her kavanoza eşit miktarda maya koyamayacağınızdan ve bazı kavanozlara maya koymayı unutabileceğinizden farklı kalitede yoğurtlar yapmış ve bazı kavanozlardaki sütü de da mayalamayı unuttuğunuz için ekşimiş süt buılabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>