Yoğurdun faydaları

- Vücuda kuvvet verir: Yoğurt,bileşimi içindeki maddelerden dolayı çok kıymetlidir.Demir ve bakır hariç vücud için lazım olan maddelerin çoğu mevcuddur.
- Hazım Kolaylaştırıcı: Yoğurtdaki maddeler,yapı itibariyle vücutda kolaylıkla sindirilir.hazmı kolaylaştırır.Vücud sütü 3 saatte,yoğurdu 1 saatte hazmeder.
- Kemiklere faydalıdır: İhtiva ettigi süt asidi ve şekeri,süt tuzlarının ve buradaki kirecin bağırsaklarda kolaylıkla istifade edilecek hale gelmesini sağlar.D vitamini tasarrufu oluşur.Dişlere,kemiklere faydalıdır.Raşitizme faydalıdır.
- Sinirleri rahatlatır: B gurubu vitaminlerini çokca ihtiva ettiginden sinir sistemine faydalıdır.Organları yumuşatır.Sinirlerdeki gerginliği giderip sakinleştirir.
- Formda tutar: Yoğurdun içinde karbonhidratlarla proteinler eşit miktarlarda bulundugundan şişmanlatmaz formda tutar.
- Zehirleri atar: Vücutdaki zehirlenmelere,özellikle bakır zehirlenmesine faydalıdır.
- Geç ihtiyarlatır: Yoğurt yemeyi alışkanlık haline getirenler geç ihtiyarlar,çünkü kokutucu bakteriler proteinler bozup İndol,fenol,skatol gibi maddeleri hasıl ederler.Bunlar insan için zehirlidir.Sinir sistemine sirayet edip erken yaşlandırırlar.Yoğurt yemekle faydalı bakteri olan Lactobacillusacidophillus’un gelişmesi sağlanır.Bunun çıkardıgı asit zehirli bakterilerin gelişmesini üremesini önler.
- Dişleri beyazlatır: Dişler yoğurtla oğulursa beyazlaştırır,dişleri de kuvvetlendirir.Aynı işlemi balın da yaptığını belirtmiştik.Yoğurtlu bal ideal diş macunudur.
- Güneş çarpmasına faydalıdır: Güneş çarpmasına karşı tuzlu ayran ideal bir devadır.
- Baş ağrısını önler: Baş ağrısı,adele ağrısı gibi birçok rahatsızlığa faydalıdır.
- Bakterileri öldürür: Yoğurdun asitli suyu,sindirim organlarındaki bakterileri öldürür
- Böbrek taşları: Yoğurdun sarı suyu böbrek taşlarını eritir,böbrek ve mesanede taş oluşmasını engeller.
- Prostata faydalıdır: Yoğurdun ana maddesi olan laktoz,idrarı çoğaltır ve idrar yollarını tortulardan temizler.prostata faydalıdır.
- Cildi güzelleştirir: Organları yumuşatır,güzelleştirir,cildi beyazlatır(özellikle koyun yoğurdu)
- Damar tıkanıklıgını önler: Karaciger rahatsızlıklarına faydalıdır.
- Kolera: Kolera,veba,tifo gibi hastalıklara faydalıdır.
- Basur ( hemoroid ): Kanlı basuru önler,kalbe faydalıdır,kansere karşı korur.
- Saç dökülmesi: Yumurtayla yoğurt karıştırılıp başa sürülür.
- Nekahat dönemi: Hastalarda nekahat dönemini kısaltır.
– Yoğurt Midesi çok hassas olanlara ekşime yapar. Vakum yoğurt midesine göre bu ekşimeyi yapmayabilir. Telafisi, mide durumuna göre bal, civanperçemi otu, Pelinotu, nane kaynatılıp ayrı ayrı denenirse ekşime engellenebilir. Yoğurdu sofradan eksik etmeyin İçindekiler:Su %68-85, Protein %20, Laktoz %1,2-7, Kazein %5-18, Yağ %3-13, Vitaminler (A,B1,B9,c) %8