İnsan Piresi Nasıl Olur ?

İNSAN PİRESİ NASIL OLUR ?

PİRELER ÜZERİNDE YAŞADIKLARI CANLININ ADI İLE ANILIRLAR , YANİ İNSAN ÜZERİNDEKİ PİRE İNSAN PİRESİ OLARAK ADLANDIRILIR , İNSAN ÜZERİNDE OLAN PİRE GENELLİKLE İNSANLARIN ÜZERİNDEN ÇOK İNSANLARIN KULLANDIĞI  EŞYALARDA , HALILARDA , KOLTUKLARDA GEZİNİR , İNSANLARIN ÜZERİNDEKİ ELBİSELERİN ALTINDA GİZLENİR , İNSANLAR ÜZERLERİNDEKİ ELBİSELERİ DEĞİŞTİREREK PİRELERDEN KURTULABİLİR , PİRE BİT GİBİ DEĞİLDİR İNSAN VÜCUDUNU MESKEN TUTAMAZ , AMA YUKARIDA ANLATTIĞIMIZ GİBİ EVİNİZDEKİ YÜNLÜ TÜYLÜ EŞYALARIN VE GİYSİLERİNİZİN ARASINDA GEZİNİR , GİZLENİR VE YAKLAŞAN BİR İNSAN OLURSA HEMEN ÜZERİNE ZIPLAR VE BULDUĞU İLK FIRSATTA ÜZERİNDE OLDUĞU İNSANIN KANINI EMER….. 

İNSAN PİRESİNDEN KURTULMAK İÇİN ÖNCE ÜZERİNDE PİRE OLAN  ELBİSELERİMİZİ ÇIKARMALIYIZ VE YA O ELBİSELERİ ÜZERLERİNDEKİ PİRELER GİDENE KADAR SİLKELEMELİYİZ , ARDINDAN GEREK GÖRÜLÜRSE ORTAMI PİRE İLAÇLARI İLE İLAÇLAMALIYIZ..

Pireler hakkında ansiklopedik bilgi : Pireler insan, kuş ve memeli hayvanların derileri üzerinde. Kurtçukları konak üstünde veya döşeme çatlakları arasında. Özellikleri: Yandan basık vücutlu, ufak yapılı, kanatsız böcekler. Boyları 1-5 mm kadardır. Pirelerin arka bacakları uzundur , güçlü arka bacakları sayesinde iyi sıçrarlar. Kan emerek beslenir ve birçok hastalık mikroplarını bulaştırırlar. Ömrü: 1 yıl kadar. Çeşitleri: Binden fazla türü vardır. İnsan piresi, kedi piresi, köpek piresi, sıçan piresi, kuzu piresi, kuş piresi , tüy piresi , yün piresi , toz piresi , tekstil piresi….

 Pireler hakkında ansiklopedik bilgi

Pireler, kan emici böcekler ta­kımı. (Bunlar yandan basık gövdeli, ka­natsız, küçük böceklerdir 0,8-6 mm; omurgalılarla kuşlarda dış asalak olarak bu­lunur. Kurtçukları uzunca ve ayaksızdır. Sirke’leri ipeğimsi bir kundak içinde ve hareketsizdir. Veba, tularemi ve sıçan ti­füsü gibi hastalıkların bulaşmasına sebep olabilir. Pireler birçok familyaya ayrılır: kuşlarda ve memelilerde asalak yaşayan ceratophyllidae; yarasalarda asalak yaşa­yan ischnopsyllidae; etçillerde asalak ya­şayan vermipsyllidae; dermatophyllidae; in­sanlarda ve evcil hayvanlarda asalak yaşa­yan pulicidae.

Yaşadığı yerler: Yetişkinleri insan, kuş ve memeli hayvanların derileri üzerinde. Kurtçukları konak üstünde veya döşeme çatlakları arasında. Özellikleri: Yandan basık vücutlu, ufak yapılı, kanatsız böcekler. Boyları 1-5 mm kadardır. Arka bacakları çok uzundur. İyi sıçrarlar. Kan emerek beslenir ve birçok hastalık mikroplarını bulaştırırlar. Ömrü: 1 yıl kadar. Çeşitleri: Binden fazla türü vardır. İnsan piresi, kedi piresi, köpek piresi, sıçan piresi, kuzu piresi, kuş piresi Ünlüleridir…

Pireler (Siphonaptera) takımına bağlı, insan, kuş ve bazı memeli hayvanların kanını emerek beslenen kanatsız, sıçrayıcı küçük asalak böceklerin genel adı. Tıknaz ve yandan basık vücutları gri-kahverengidir. Delip emici ağızları ile insan, memeli hayvan ve kuşlardan kan emerek beslenen dış parazitlerdir. Bu arada veba gibi birçok hastalık mikroplarını da bulaştırırlar. Geriye yatık tüyleri ve yassı vücutları ile saç ve kıllar arasında rahatça kayarlar.

Üstün sıçrama kabiliyetleriyle rahatça kaçar ve yol alırlar. Arka uzun bacakları ve vücutlarında enerji kaynağı olarak depoladıkları “resilin” adlı madde sayesinde aralıksız birkaç saat sıçrayabilirler. Aç ve bir arada bulunduklarında bu sıçrama daha fazla olur. Fare piresi yalnız olmadığı takdirde saatte 600 defa olmak üzere aralıksız 72 saat (üç gün) sıçrayabilir. Sıcak günlerde saatte 1000 defa sıçradıkları görülmüştür. Pirelerde göğüs çıkıntısının küçük oluşu ve arkaya doğru bacaklarının uzunluğunun artışı, sıçrama kabiliyetlerini arttırır. Türlere göre orta bacakların da sıçramaya yardımcı oldukları tetkikler sonucunda anlaşılmıştır.

Pire sıçrayacağı zaman bacaklarını toplayarak çömelir, vücudunu büzer ve başını aşağı doğru indirir. 1-2 mm uzunluğundaki fare piresi 90 mm yüksekliğe ve 180 mm uzağa rahatça sıçrar. Kedi ve insan pireleriyse 33 cm yükseğe sıçrayabilir. Pireler, hayvanlar aleminde yüksek atlama rekortmenleridir. Pire, boyunun 300 misli yüksekliğe sıçrayabilir. İnsanoğlu da pire gibi sıçrayabilseydi, bir sıçrayışta Eyfel Kulesini aşardı.

Pirelerde petek göz bulunmaz.Çoğunun kafalarının bir tarafında tek bir osel (nokta) göz mevcuttur. Bazılarında nadiren iki göz vardır. Bir kısmının gözleri olmayıp tamamen kördür. Antenleri çok kısadır ve baş içindeki oyuklara yerleşmiştir. Her cinsi kan emer. Çok değişik şartlara kendilerini uydurabilirler. Çöl ve kutuplarda yaşayabilir, dokuz ay kar ve buzlar altında donmuş halde kalabilirler. Pireler gececi hayvanlardır. Gündüz gizlenir, gece aktifleşirler.

Dişi pireler, yumurtalarını yere veya konak hayvanda bırakırlar. Yumurtalar kurudur ve hayvan hareket halindeyken yere düşerler. 10 gün kadar sonra ayaksız, kurtçuğa benzer larvalar çıkar. Boyları 5 mm kadardır. Tuzlu ve organik maddelerin bol olduğu yerde gelişirler. Kan emmezler. 11 gün sonra etrafına ipek bir koza örerek pupalaşırlar. 2-3 hafta içinde erginleşerek, kozalardan yetişkin pireler çıkar. Dıştan uyarıcı bir etki gelmedikçe, gelişmiş bir pire kozada durabilir. Etki olarak, kozayı sallayabilecek bir hava titreşimi bile kafidir. Bu durum, boş bir bina doldurulduğunda pirelerin birden bire artmasının sebebini ortaya koyar.

Bazı türler bir yıldan fazla yaşayabilir. 1000′den fazla türleri vardır. En önemli pire çeşitleri içinde insan piresi (Pulex irritans), kedi piresi(Ctenocephalides felis), köpek piresi (C. canis), birçok kuş ve sıçan pireleridir. Bunların içinde en tehlikelisi sıçan piresidir. Bu, önce bir sıçanı ısırır, sonra da başka bir konağı ısırarak veba mikroplarını bulaştırır. İnsan piresinin erkekleri 2-2,5 mm, dişisi 4 mm boyundadır. İnsan kanından başka köpek ve kedi kanı da emebilir. İnsanda devamlı kalmaz. Gündüz şuraya buraya gizlenir, gece çıkar.

Pire ve bunların taşıdığı mikroplardan korunmak için en etkili tedbir; temizlik ve güneş ışığıdır. Pireler ışıktan kaçar, sıcağı severler, Kum piresinin döllenmiş dişisi insan ve memeli hayvanların ayak tırnaklarının dibini oyarak deri altına yerleşir. Bezelye iriliğinde şişkinlikler yapar. 12 gün sonra yuvasını kendisi terk eder. Apsenin içinde ölünce veya çıkarılmaya çalışılırken parçalandığında kangrene ve kemik nekrozuna sebep olabilir. Ana vatanı Brezilya olduğundan Amerika Piresi olarak da bilinir. Afrika gibi tropikal bölgelerde bol rastlanır.

KAYNAK . REHBER ANSİKLOPEDİSİ